Evlilikte Yaş Farkı Giderek Açılıyor

Son yıllarda yaşlı erkeklerin genç kızlarla, genç erkeklerin de kendilerinden büyük kadınlarla birlikte olmaları neredeyse doğal hale geldi. Özellikle sahne ve sinemanın ünlüleri arasındaki evliliklerde görülen yaş farkı, hayli dikkat çekici. türkiye'nin en çok okunan haftalık haber dergisi Tempo, son sayısında bu konuyu işledi.

Tempo, ‘‘İlişkilerde Yaş Farkı Erozyona Uğradı’’ başlığıyla verdiği haber için 1000 kişiyle anket yaptı. Anket sonuçlarına göre genç erkekler yaşlı kadında yüzde 57 oranında ‘‘maddi çıkar’’ arıyorlar. Genç kızlar da yaşlı erkeklerde yüzde 45 oranında ‘‘sevgi ve şefkat’’ arıyorlar. Yaşlı kadınların genç erkeklerde en çok aradıkları ise yüzde 35 ile cinsellik. Aynı sonuç, yaşlı erkekler için de geçerli. Yaşlı erkekler, genç kadınlarda yüzde 68 oranında ‘‘cinsellik’’ arıyorlar.

Psikolog Esra Savaşan, her ilişkinin bir alışveriş olduğunu söyledi. Tarih boyunca kadına ‘‘sevgi, şefkat, sıcaklık, iyilik ve güzellik’’ kavramlarının, erkeğe de ‘‘otorite ve özgürlük’’ kavramlarının atfedildiğine dikkat çeken Savaşan, şunları anlattı:

NEDEN PSİKOLOJİK

‘‘Karşı cinsler arası ilişkide yaşlar arasındaki farkı, çeşitli boyutlarda yorumlayabiliriz. Örneğin genç bir kızın kendinden yaşça büyük bir erkekte, çocuklukta babayla yaşanan duygusal ilişki biçimiyle bir ilinti görülebilir. Şöyle ki küçük bir kız çocuğu olarak, annenin taşıdığı sembollerden sıyrılıp babasının sahip olduğu gücü, onunla yakınlaşarak elde etmiştir. Çocuklukta yeterince baba ile yakınlaşma sağlanamamış ise o yakınlığı ve gücü, babasını sembolize eden kendinden yaşça büyük erkekte aramaktadır.’’

ÖLÜME DİRENİŞ

Psikolog Savaşan, genç kadınla birlikte olmayı tercih eden erkeklerde ise güzelliğe sahip olma, kadına ihtiyaçlarına destek vererek elinde tuttuğu güç imgesini koruma, perçinleme isteği olduğunu söyledi. Kendinden büyük bir kadınla birlikte olmanın ‘‘rahatlık’’ olarak açıklanabilceğini belirten Savaşan, ‘‘Bir başka yan da erkeğin varoluşunda egemen olan, temsil ettiği güç imgesini, yaşça büyük bir kadında anlamlandırma isteğidir’’ dedi.

Savaşan, yaşça kendinden küçük bir erkekle birlikte olan kadınların davranışını ise ‘‘Varoluşunu anlamlandırdığı o güzellik, sıcaklık ve koruyuculuğunu, genç bir erkeğe sunarak yaşatması ve onu sürdürebilmesi, yaşamının önemli bir anlamıdır’’ diye açıkladı. Genç erkeğin vermiş olduğu gençlik aşısında ‘‘ölüme direniş’’in de görülebileceğine dikkat çeken Savaşan, şunları anlattı:

‘‘Geçmiş yaşantısı iş, ev, aile, çocuk gibi kargaşa içinde geçen ya da erken evlilik, mutsuz birlikteliklerde yaşanılmamış yoğun duygu arayışları, gençlik heyecanı ve belki de temelinde sahip olduğu bu güzelliği hálá sürdürüyor olma, bir kadın olarak da genç bir erkek tarafından algılanmanın verdiği haz ve yeni cinsel heyecanlar, genç erkeklerde birlikte olmanın nedenleri arasında sayılabilir.’’

FARK SAPMA DEĞİL

Yaş farkı olan çiftlerde bir sapma olmadığını, bu insanların psikolojik sorunları olduğunun söylenemeyeceğini vurgulayan Psikolog Savaşan, ‘‘Bu, kendinden yaşça büyük ya da küçük karşı cinsle ilişki yaşayan insanın, çocukluğundan itibaren getirdiği yaşam gerçeklerinin bir sonucudur. Bu ilişkiyi yaşamak, belli bir yaşa gelmiş bir kişinin kendi seçimidir’’ diye konuştu.

#kaygı #kişilerarası #kişisel #evlilik #yaşfarkı

Henüz etiket yok.

.